Obsługa głowicy gwinciarskiej GGZR – poradnik

Wstęp

Głowice gwinciarskie serii GGZR są wyposażone w mechanizmy umożliwiający automatyczny ruch powrotny, zabezpieczenie przed przeciążeniem, oraz posiadają możliwość ustawienia wartości momentu obrotowego. Przeznaczone są wyłącznie do pracy na obrabiarkach pionowych. Istnieje możliwość wyboru trzech wielkości głowic gwintujących do gwintów w zakresie od M2 – M7 , M5 – M12 oraz M8 – M18.

W każdym zestawie znajdują się 2 chwyty Morse’a do mocowania we wrzecionie maszyny. W zależności od modelu głowicy w zestawie występują różne typy i rozmiary stożków Morse’a.
W głowicy:
  • M2-M7: chwyt Morse 2 i Morse 3 ze stożkiem J33,
  • M5-M12: chwyt Morse 3 i Morse 4 z gwintem M16,
  • M8-M18: Morse 3 i Morse 4 z gwintem M20.

Chwyty Morse'a do głowicy gwinciarskiej.

Chwyty ze stożkiem Morse’a z gwintem

 

Montaż głowicy

Przed przystąpieniem do gwintowania należy skręcić chwyt Morse?a z korpusem głowicy. Zmontowaną głowicę umieszczamy we wrzecionie obrabiarki.

Głowica gwinciarska GGZR z chwytem

Głowica gwinciarska ze stożkiem Morse’a

 

Cięgno hamulcowe montujemy w specjalnym otworze na obwodzie głowicy i tak je ustawiamy na obrabiarce aby zablokować obrót głowicy.

cięgno hamulcowe do głowicy nawrotnej GGZR

Cięgno hamulcowe zamontowane w głowicy

 

W skład zestawu wchodzą 2 sztuki wielozakresowych tulejek zaciskowych rubber-flex. Gwarantują one dokładne, centryczne zaciskanie narzędzia na całym zakresie mocowania dzięki segmentom szczękowym, które są połączone na stałe specjalną gumą. Dzięki temu przesuwają się równolegle w całym zakresie mocowania i zaciskają chwyt narzędzia na całej długości otworu. Tulejki zaciskowe umieszczamy w oprawce głowicy.

ggzr_z_rubberflex

Tulejka rubber-flex w oprawce głowicy

 

Montaż gwintownika

Gwintowniki maszynowe mocuje się w głowicy za pomocą kamieni ustawczych (model M5-M12) lub umieszczając kwadratowy chwyt gwintownika w otworze zacisku i następnie dokręcając śrubę blokującą.

kamienie ustawcze

Kamienie ustawcze

ggzr_mocowanie_sruba

Otwór zacisku

Po zamontowaniu gwintownika dokręcamy nakrętkę oprawki za pomocą kluczy płaskich dołączonych do zestawu.

W zależności od średnicy gwintowania i materiału półwyrobu należy ustawić właściwy moment obrotowy (na obwodzie obudowy są naniesione liczby 1, 2, 3, 4). Niższe wartości dla małych gwintów i miękkich materiałów, zaś wyższe dla większych gwintów lub twardszych materiałów. W przypadku wystąpienia kłopotów z gwintowaniem, mimo ustawienia najwyższej wartości momentu należy zastosować gwintowanie wstępne i wykańczające.
moment obrotowy dla głowicy gwinciarskiej

Podziałka momentu obrotowego

 

Gwintowanie

Ustawiamy otwór gwintowany w osi głowicy gwintującej, włączamy odpowiednie obroty wrzeciona, a następnie postępujemy zgodnie z poniższym opisem:

    • wysunąć wrzeciono z gwintownikiem do kontaktu z materiałem,
    • rozpocząć gwintowanie zagłębiając gwintownik w otworze,
    • zatrzymać posuw wgłębny wrzeciona po osiągnięciu żądanej głębokości, tymczasem głowica będzie kontynuować gwintowanie aż do osiągnięciu wartości granicznej kompensacji wzdłużnej i wyłączy obroty gwintownika,
    • zacząć podnosić głowicę do góry, wówczas głowica z gwintownikiem zacznie obracać się automatycznie w przeciwnym kierunku i gwintownik zostanie wykręcony; oszczędność czasu przy ruchu powrotnym – gwintownik wraca szybciej (1,75:1),
    • po całkowitym wykręceniu gwintownika z materiału, prawe obroty zostaną włączone automatycznie.

Jak dobrać rozmiar wiertła pod gwintownik?